Největší soutěž v mimoškolních aktivitách v ČR.

Oceňujeme tvůrce, kteří už na střední škole vytvářejí hodnoty pro celou společnost. 

O soutěži

Od roku 2015 pořádáme největší soutěž v mimoškolních aktivitách v České republice. Oceňujeme aktivní středoškoláky, kteří na sobě pracují a tvoří hodnoty pro celou společnost. Tvoříme komunitu a přátelství mladých lidí, která má co nabídnout světu i sama sobě. Šíříme povědomí o středoškolských příležitostech a staráme se o to, aby se jich mohl chopit každý. Finalistům pomáháme s dalším rozvojem a jejich příběhy šíříme nejen mezi jejich vrstevníky.

Konference Free Spirit

Free Spirit je networkingová konference, na které vystupují bývalí finalisté soutěže Středoškolák roku, kteří sdílejí své neobyčejné životní příběhy, a vzácní hosté, kteří předávají své bohaté zkušenosti. Je to také ideální příležitost se seznámit nejen s finalisty a konceptem soutěže Středoškolák roku, ale i s ostatními aktivními středoškoláky z celé České republiky. To vše na jednom místě, pod jednou střechou. Konference, která tě nabije poznáním a nevídanou dávkou inspirace.

Víkendové Setkání pro TOP25

Skupinu 25 nejaktivnějších středoškoláků, finalistů soutěže, pozveme na Víkendové Setkání. To se tradičně koná v Jizerských horách na chatě, která je pro nás i finalisty oázou klidu, energie a inspirace. Víkendové Setkání je nabité seznamovacími i networkingovými aktivitami, stejně jako zábavou a výpravami do přírody. Víkend na chatě slouží finalistům z celé republiky, aby se mezi sebou poznali a navázali nejen pevná přátelství, ale v mnoha případech třeba i vzájemnou spolupráci na svých projektech.

Vzdělávací Akademie pro TOP100

Vzdělávací Akademie je navržena na míru 100 nejaktivnějším středoškolákům soutěže. Pro ty bude v konferenčních prostorách připraven bohatý program, od workshopů a seminářů až po přednášky předních českých osobností nebo debaty na aktuální společenská témata. Dotkneme se oblastí, jako jsou například soft skills, prezentační dovednosti, management nebo třeba digitální gramotnost. Nebudou chybět ani specifické workshopy, které naše finalisty připraví na pracovní pohovor, poradí s tvorbou životopisu, naučí relaxační techniky a jiné užitečné dovednosti.

Slavnostní Galavečer

Slavnostní Galavečer je vrcholem a také závěrem celé soutěže. Na programu večera je především vyhlášení finalistů soutěže a předání hodnotných cen vítězům. Vystoupí také vzácní hosté, proběhne debata na aktuální témata a celý večer završí slavnostní raut.

S čím se do soutěže zapojit?

Podnikáš?

Pracuješ na zajímavém projektu s podnikatelským záměrem? Vytváříš produkt nebo službu a už máš nějaké výsledky? Představ nám sebe a svoji firmu.

Děláš vědu?

Zkoumáš vše, co ti přijde pod ruku? Máš na svém kontě zajímavý vědecký objev? Pokud přispíváš rozvoji vědy, chceme tě na palubě.

Sportuješ?

Je sport alfou a omegou tvého života? Účastníš se soutěží a závodů? Máš doma nějaké medaile? Pochlub se nám svými úspěchy.

Děláš umění?

Jsi umělecká duše? Máš pokoj plný uměleckých děl, nebo je vystavuješ veřejně? Ať už maluješ, kreslíš, píšeš nebo kutíš, jsi jedním z nás.

Dobrovolničíš?

Pomáháš druhým lidem a je to tvá druhá přirozenost? Je nezištná práce na přínosných projektech tvou vášní? Pak jsi jako my a chceme tě poznat.

Proč se do soutěže přihlásit?

Poznáš aktivní středoškoláky, jako jsi ty

Připadáš si někdy mezi ostatními tak trochu jako černá ovce? Hledáš ve svém okolí pochopení pro své zájmy jen těžko? Potýkáš se s nevolí ze strany tvé školy? V tom tě nenecháme o samotě. V celé republice je tolik aktivních lidí, jako jsi ty. Naší misí je tě s nimi propojit a zařadit tě do této rychle se rozrůstající inspirativní komunity!

Poznáš budoucí kolegy

Máš v hlavě hvězdný nápad, ale nemáš se s kým do jeho realizace pustit? Hledáš nové spolupracovníky, se kterými si padneš do noty? Na našich setkáních vzniklo už několik podobných partnerství, kdy se finalisté spojili pro vytvoření projektu nového nebo za účelem podpory projektu stávajícího. Anebo si na sebe jen předali kontakty a vzájemně si kryjí záda!

Zažiješ nabité akce

A teď nemluvíme jen o Víkendovém setkání pro TOP25 nebo o Vzdělávací akademii pro TOP100. Kromě těch totiž organizujeme také konferenci Free Spirit nebo několik neformálních setkání, kde se bavíme a networkingujeme spolu. Z akcí odcházíme naplnění inspirací, která nás nabíjí potřebnou pozitivní energií!

Budeš se moci inspirovat od těch nejlepších

Nejen že se poznáš s ostatními nejaktivnějšími středoškoláky z republiky. Seznámíme tě také s předními českými osobnosti a leadry, kteří ti předají své zkušenosti a budeš se jich moci na cokoliv zeptat. Vybraným finalistům zajistíme profesionální mentory nebo zajistíme schůzky s investory. Jestli se učit, tak od profíků!

Zviditelníš sebe a svůj projekt

Možná o tom ještě nevíš, ale jsi fakt hvězda. A my chceme, aby o tom věděli i všichni ostatní. Všechny finalisty ve svých rozhovorech vyzpovídáme i my, ale především předáme tvůj kontakt předním českým médiím. Postaráme se o to, aby o tobě bylo slyšet!

Vyhraješ hodnotné ceny

Ale to už je jen taková třešnička na dortu, byť velká! V soutěži můžeš vyhrát mnoho hodnotných cen. A to mluvíme třeba o 3D tiskárně, tříletém stipendiu na soukromé univerzitě nebo o nadupaném tabletu jako stvořeném pro tvé projekty. Co ti budeme povídat, níže zjistíš, jaké ceny jsou ve hře!

Co hodnotíme?

Věříme, že správně pojatá prezentace vlastních úspěchů je v dnešním světě velmi důležitá.

Zajímá nás:

1. Počet a rozsah tvých mimoškolních aktivit

Popiš nám 1 až 10 svých nejlepších aktivit, ať už to jsou dlouhodobé projekty, dobrovolnictví, jednorázová soutěž nebo třeba kurz. Vybírej pečlivě, které považuješ za nejdůležitější.

2. Dílčí úspěchy a vynaložené úsilí

Zajímá nás, co se ti povedlo, kde jsi uspěl/a a jak ses kde umístil/a. Šlo o aktivitu lokální, celostátní nebo celosvětovou? Jak dlouho ses aktivitě věnoval/a a co ses díky ní naučil.

3. Pestrost aktivit

Věříme, že na střední je dobré zkoušet aktivity napříč obory a rozvíjet se do všech směrů. Ať už je to prezenčně nebo online, doma nebo v zahraničí.

4. Schopnost sebeprezentace

Na svou prezentaci máš jen omezený počet znaků. Vyber tu nejvhodnější formulaci, ukaž nám svou motivaci a zaměř se i na konkrétní fakta. Uváděj jen pravdivé informace, jako v životopise.

Přihlášky vyhodnocuje vícečlenná porota složená z aktivních středoškoláků organizačního týmu a bývalých finalistů, a to v několika kolech. Celý proces výběru je velice náročný a trvá několik celých dní až týdnů.

Hodí se vědět

Co můžeš vyhrát?

Harmonogram

Přihlašování (1. 3. – 12. 5. 2024)

Vyplň přihlášku a popiš nám až deset svých mimoškolních aktivit. Skromnost můžeš na chvíli odložit stranou!

Konference Free Spirit (20. 4. 2024)

Inspiruj se od bývalých finalistů a vzácných hostů a poznej ostatní aktivní středoškoláky, jako jsi ty. Konference se uskuteční v sobotu 20. dubna v centrále ČSOB v Praze. Sleduj událost na Facebooku, abys zůstal v obraze!

Víkend TOP25 (7.–9. 6. 2024)

TOP25 finalistů soutěže Středoškolák roku zažije v Jizerských horách víkend plný seznamování, networkingu a zábavy.

Akademie TOP100 (20.–21. 6. 2024)

Pro TOP100 je připravena Vzdělávací akademie s workshopy a přednáškami na aktuální témata.

Slavnostní Galavečer (21. 6. 2024)

Slavnostní galavečer je vrcholný závěr celé soutěže, na kterém proběhne vyhlášení finalistů a debata se vzácnými hosty.

Vítězové minulých ročníků

Mojmír Zálešák
vítěz ročníku 2023
Snažím se na planetě zanechat pozitivní stopu. Díky Středoškolákovi roku jsem se ujistil, že v tomto běhu na dlouhou trať nejsem sám. Cílevědomost, urputnost a drive všech účastníků pro mě sloužily jako motivátory vytvářet projekty, které mohou dnešní společnost posunout dál, a navazovat přátelství na celý život. Jak se říká: „Bez práce nejsou koláče.“ A vypadá to, že letošní účastníci společně usilují o celý pekáč.
Václav Kuboň
vítěz ročníku 2022

Vystavení se tak vysoké koncentraci odhodlání, zvídavosti a obětavosti u mě už po pár dnech nenávratně způsobily návaly inspirace, nová přátelství a odhodlání jít naplno za velkými cíli. Mám tušení, že na sebe ještě v budoucnu mnohokrát narazíme. Moc se těším!

Karolína Letochová
vítězka ročníku 2021

V komunitě lidí okolo Středoškoláka roku jsem už měla čest potkat tolik aktivních a talentovaných vrstevníků, kteří jsou nadšení do toho, čemu se věnují, že jsem si v porovnání s nimi vždycky připadala netalentovaná a méněcenná, což pro mě výjimečně byly pozitivní pocity. Díky moc!

Hana Bernhardová
vítězka ročníku 2020

Vnímám střední školu jako ideální čas pro to zjistit, co člověka zajímá a naplňuje. Je super stát se součástí party lidí, kteří aktivně jdou za svými sny a inspirují druhé.

Max Kozlov
vítěz ročníku 2019

Moji každodenní snahou je posouvat lidstvo dopředu, ale hodně věcí sám udělat nedokážu. Proto jsem tak vděčný za tu komunitu mlaďochů, které jsem součástí. Odsud je velká část mého týmu, který mi pomáhá hrnout progres vpřed.

Matěj Prokop
vítěz ročníku 2018

Dělám, co mě baví, a díky středoškolákovi jsem poznal spoustu inspirativních lidí, kteří mi ukázali, že v životě existuje milion možností. Stačí jen začít.

Jan Sláma
vítěz ročníku 2017

Nechci prožít nejlepší léta svého života ve školní lavici. Chci něco měnit a přinášet reálné pozitivní hodnoty. Je super vidět, že v tom nejsem sám.

Marie Čejnová
vítězka ročníku 2016

Utvrdila jsem se v tom, že těch lidí, co jsou takto aktivní, je sice málo, ale jsou. Sice rozházení po republice, ale jsou, což je super.

Komise

Jana Wittbergerová, MA
Scholarship Program Manager – Bakala Foundation
Ing. Karel Klatovský
Education Executive – Microsoft
Mgr. Jana Aubrechtová
Innovation Manager – Start it @UNI ČSOB

Partneři

Pod záštitou

Přihlas se do soutěže

Přihlašování do soutěže bylo ukončeno

Kontakty

Soutěž pořádá organizace ProStředoškoláky. Akce připravuje tým deseti dobrovolníků ze středních a vysokých škol.

ProStředoškoláky, z. s.
IČO: 02655047
Adresa: Kolová 1480/32, Praha 5 Radotín

Více o organizaci a její činnosti na www.prostredoskolaky.cz.

Newsletter

Aby ti už žádná zajímavá středoškolská příležitost neunikla.