Finalisté minulých ročníků

Václav Kuboň

1. místo

Nadšení pro umělou inteligenci mě postupně zavedlo k programu Microsoft STC, stáže v Red Hat nebo výzkumu v rámci SOČ. Účast v Soutěž & Podnikej a Social Impact Award s mým startupem Seek Speak mi ukázala jak propojit AI a podnikání. Vedle informatiky se věnuju závodnímu debatování. Jsem členem národního debatního týmu ČR a vedu vlastní debatní klub. Také rád pořádám letní dětské tábory nebo hraju na kytaru. V září započnu studium Computer Science na Delft University of Technology.

Karolína Jelínková

2. místo

Karolína se rok podílela na výzkumu v Sociologickém ústavu AV ČR, kde se zabývala genderovými rozdíly v technologické gramotnosti a ve vzdělávání. Výsledky své práce prezentovala na Studentské vědecké konferenci, kde se svým týmem obsadila první místo v kategorii společenských a humanitních věd. Nyní v Akademii věd pokračuje na Ústavu teorie informace a automatizace, kde se věnuje Multi Criteria Decision-Making metodám. Vyhrála soutěže EuropaSecura a Prezentiáda, umístila se třetí v Olympiádě lidských práv. Je místopředsedkyní studentského spolku Econet, který se klade za cíl rozvíjet znalosti ekonomie a financí u středoškoláků. Absolvovala několik vzdělávacích projektů, jako je například TouchEcon, Experience Cambridge či Pražský studentský summit. Je také mistryní ČR v americkém stepu. Od srpna nastupuje na francouzskou univerzitu Sciences Po Paris, kde se bude věnovat společenským vědám.

Jakub Zegzulka

3. místo

Jakub se věnuje product designu. Pracoval jako stážista ve firmách Avast, Kiwi.com, Avocode nebo také v londýnském startupu ZOE. Na volné noze pracuje převážně pro zahraniční klienty, kde jeho práce ovlivnila více než 10 mil. uživatelů. Mimo jiné si buduje komunitu na LinkedInu, kde má nyní přes 7000 sledujících. Vystupoval na LinkedIn Summitu a vyhrál 3 startup weekendy, které poté pomáhal organizovat. Také spoluzaložil projekt StartRemote.net. Byl přijat na ArtCenter College of Design v Los Angeles, kam v září nastupuje na bakalářské studium interakčního designu.

Tomáš Heger

4. místo

Žádný vědecký obor mu není cizí, přesto se našel především v chemii. Získal bronz na Mezinárodní chemické olympiádě 2021, a obhajovat medaili vyrazí i letos. Během stáže na AV se už rok a půl věnuje výpočetní chemii a odborné práci, která řeší katalyzátor, který pomáhá redukovat CO2 z okolí. Kromě toho se věnuje popularizaci vědy, ať už ve formě online blogu, nebo pomocí demonstračních pokusů, například pro skautské družiny. On sám je aktivním vedoucím a spoluorganizátorem akcí ve skautu.

Kateřina Roušarová

5. místo

Katka absolvovala roční stáž na Ústavu Fotoniky a Elektroniky, AV ČR, kde se věnovala výzkumu polovodičových nanostruktur pro optoelektroniku. Dostala se mezi finalisty soutěže Talentové Akademie, pořádanou mezinárodními vědeckými centry ELI Beamlines a HiLASE, a byla pozvána na letní stáž v ELI Beamlines, kde se zabývala měřením rychlosti odleptávání nerezu pomocí elektrolytického leštění. Rok studovala data science a telemedicínu v rámci programu Junior Academy na Newyorské Akademii Věd. Katka byla také součástí národního debatního týmu ČR, v rámci kterého úspěšně reprezentovala naši zemi na mezinárodních debatních soutěžích. Získala například ocenění “řečník turnaje” na prestižním mezinárodním turnaji Winter Holidays Open 2020. Zároveň spolureprezentovala Českou republiku na mezinárodní esejistické soutěži IPPF, s umístěním mezi top 64 týmy světa. Katka rovněž absolvovala stáž v KPMG, kde pracovala v oddělení Banking, Risk Consulting. Krom toho uspěla v mezinárodních vědeckých soutěžích Physico a Chemico a je nositelkou bronzové a stříbrné Ceny vévody z Edinburghu. V neposlední řadě, hrála Katka závodně beachvolejbal, doučovala mladší studenty matiku a angličtinu, vykonávala funkci Junior Manager na TEDx konferenci a psala články o aktuálním politickém dění ve světě do školního časopisu OG Chronicle. Od září se stává studentkou University College London oboru Physics.

Jan Plášek

6. místo

Studuje hasičskou školu v Moravskoslezském kraji. Ve svých 15 letech pomáhal v řízení krizového centra po přívalových povodních na Uničovsku, o rok později byl velitelem úseků v obcích zasažených tornádem, o kterém mimochodem natáčí film. Dokumentuje zásahy IZS, moderuje vlastní záchranářský podcast a od září ho čekají přednášky po základních školách na téma Práce hasičů. Dále se věnuje meterologii, filmu, cyklistice, žurnalistice a dobré náladě.

Erik Stoklasa

7. místo

Jeho oborem je především IT. Absolvoval program Microsoft STC, během kterého se věnoval programování a také tvořil vzdělávací obsah pro učitele a studenty. Momentálně pracuje na projektu Studento.cz, aplikaci, která učitelům na středních školách zjednodušuje organizaci výuky. Působil jako technický konzultant v rámci hackathonu AI for Accessibility dva ročníky po sobě, spolupracoval tak například s projektem, který pomáhal lidem s roztroušenou sklerózou pracovat na počítači. Strávil půl roku na střední škole v Kalifornii, kde absolvoval kurz Big Data Bootcamp na UC Berkeley. Zajímá se také o spojení informatiky a neurobiologie, kterému by se v budoucnu chtěl věnovat. Rád sleduje politiku a nenechá si ujít žádný díl podcastu Lexe Friedmana.

Kateřina Marešová

8. místo

S úspěchy se účastnila Biologické olympiády, několikrát byla v užším výběru pro reprezentaci na mezinárodní úrovni. V 15 letech obsadila 2. místo na Juniorské vědecké konferenci se svým projektem Deriváty mitochondrií, v roce 2019 nastoupila na stáž do Fyziologického ústavu Akademie věd, kde se věnovala studiu metabolických drah pomocí stabilních izotopů. S prací v laboratoři pokračovala ve farmaceutické firmě Contipro a.s., středem zájmu se stala fibróza. V předposledním roce střední školy nastoupila do startupové firmy Bene Meat Technologies, kde se věnuje vývoji kultivovaného masa. Myšlenku masa z laboratoře prezentovala veřejnosti v předních českých médií.

Jiří Kubíček

9. místo

Ahoj jmenuji se Jiří Kubíček. Mezi mé největší aktivity patří určitě výzkum na poli výpočetní chemie při VŠCHT, ve kterém se věnuji enzymu zvaném peptidová deformyláza. Tento výzkum kombinuje biologii, fyziku, chemii a programování dohromady. V chemii se snažím více vzdělávat, a proto se pravidelně účastním chemických olympiád. Abych celé dny jen neseděl u počítače, dělám ploutvové plavání. Ve kterém momentálně soutěžím za reprezentaci ČR. Dále se věnuji dětské vodácké skupině. Kde se snažím motivovat děti ke sportu a lásce k přírodě. Zbylý volný čas věnuji běhání, programování a konzumaci čokolády.

Ondřej Sukač

10. místo

Momentálně se věnuje převážně dvou projektům. Firmě Kindwork digital sro, digitálnímu studiu, kde vyrábí weby, eshopy a aplikace na míru. Firma už čítá 10 zaměstnanců a spolupracuje například s polsko-kolumbijskou zpěvačkou, která byla ve výběru na Eurovision, nebo s předním magazínem o automobilech: hybrid.cz. Druhým projektem je Comenio, které má za cíl pomoct integrovat ukrajinské žáky do výuky. Comenio je webová aplikace, která bourá jazykovou bariéru mezi žákem a učitelem. Momentálně se chystají na expanzi do bloku východní Evropy, kde je tento problém s uprchlíky stejný nebo větší. Aplikaci v ČR již využilo více jak 2 600 lidí a číslo nadále roste. Mimo jiné například napsal SOČku, z které čerpal magistrát města Brna nebo vytvořil projekt o historii a prodával oblečení na vlastním eshopu. Předtím než začal s těmito aktivitami, dělal judo, kde se mu podařilo vyhrát bodování českého poháru a umístit se jako druhý a na mistroství České republiky.

TOP 25 finalistů soutěže Středoškolák roku 2022

Anna Pánková

Anna Průšová

Barbora Balášová

Filip Kocián

Kamila Steinová

Kristina Belicová

Michaela Holotňáková

Mojmír Zálešák

Ria Valterová

Robin Kašpar

Sabina Millerová

Šimon Vávra

Tadeáš Vylita

Tomáš Kroupa

Vojtěch Hlavenka