Finalisté minulých ročníků

Karolína Letochová

1. místo

Karolína se několik let věnovala vědeckému výzkumu, a to na Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, v centru BIOCEV a na katedře biofyziky UP. Své výsledky prezentovala mimo jiné jako jediná středoškolačka na Plant Biotechnology Conference. V současnosti vede pod Matfyzem korespondenční část semináře Výfuk a v následujících měsících bude knižně vydána sbírka netradičních fyzikálních úloh, které je spoluautorkou. Rok a půl také strávila v České středoškolské unii, kde vedla tři pracovní skupiny a vystupovala v médiích a na konferencích, byla například keynote speakerem na britské B. Brooks Institute Conference věnované vzdělávací politice. Mimo to Karolína vyučovala sexuální výchovu ve vyloučených regionech, byla pozvána na výběrový program Yale Young Global Scholars a je také nositelkou bronzové a stříbrné Ceny vévody z Edinburghu. Nyní nastoupila na University College London, která je v jejím oboru Education Studies nejlepší školou na světě.

Filip Trhlík

2. místo

Filip se svým týmem vyhrál programátorskou soutěž Robothon s umělou inteligencí, která analyzuje články, určuje jejich důvěryhodnost a odhaluje tak dezinformace. Tento projekt nyní pod názvem Verifee nadále rozvíjí s podporou společnosti O2, kde se tak Filip se svým týmem stali třemi nejmladšími vývojáři. Byl kapitánem robotického týmu svého gymnázia, se kterým se stal vicemistrem v Robosoutěži od FEL ČVUT. Také organizoval charitativní iniciativu Úsměvy seniorům, absolvoval stáž v Microsoftu i vzdělávací program Microsoft STC nebo vyučoval programování pod Stanford University. Momentálně nastupuje na University College London.

Nikola Eva Mádlová

3. místo

Nikča‌ ‌vyniká‌ ‌svými‌ ‌úspěchy‌ ‌v‌ ‌oblasti‌ ‌vědy.‌ ‌Získala‌ ‌skvělá‌ ‌umístění‌ ‌v‌ ‌prestižních‌ ‌mezinárodních‌ ‌soutěžích.‌ ‌Na‌ ‌International‌ ‌Conference‌ ‌of‌ ‌Young‌ ‌Scientists‌ ‌obsadila‌ první‌ ‌příčku‌ ‌a‌ ‌s‌ ‌maximálním‌ ‌počtem‌ ‌bodů‌ ‌se‌ ‌stala‌ ‌absolutní‌ ‌vítězkou.‌ ‌V‌ ‌celosvětové‌ ‌soutěži‌ ‌Beiijing‌ ‌Youth‌ ‌Science‌ ‌Creation‌ ‌uspěla‌ ‌se‌ ‌svým‌ ‌výzkumem‌ ‌zaměřeným‌ ‌na‌ ‌syntézu‌ ‌potenciálních‌ ‌antituberkulotik‌ ‌a‌ ‌vybojovala‌ ‌skvělé‌ ‌2.‌ ‌místo‌ ‌v‌ ‌kategorii‌ Biochemisty‌ ‌and‌ ‌Molecular‌ ‌Biology.‌ ‌V‌ ‌Česku‌ ‌excelovala‌ ‌třeba‌ ‌v‌ ‌soutěži‌ ‌SOČ‌ ‌a‌ ‌v‌ ‌Českých‌ ‌Hlavičkách.‌ ‌Nikča‌ ‌se‌ ‌také‌ ‌věnuje‌ ‌jazykům‌ ‌a‌ ‌mnoho‌ ‌úspěšně‌ ‌složených‌ ‌zkoušek‌ ‌potvrzuje‌ ‌její‌ ‌profesionální‌ ‌úroveň‌ ‌angličtiny.‌

Jakub Rychlý

4. místo

Jakub vybudoval perspektivní digitální studio Contentano, které pomáhá firmám s digitálním marketingem. Během prvních 8 měsíců firma dosáhla milionového obratu a tvoří ji kolektiv 25 zaměstnanců a již spolupracovala s klienty jako je SupportBox, TUkas, Arval nebo třeba Braník. Projekt Nekrachni, na kterém Jakub také pracuje, má za cíl zatočit s finanční negramotností a prostřednictvím aplikace vzdělává v této oblasti studenty základních a středních škol. Jakub je také nadšeným sportovcem, věnuje se Curlingu a mimo jiné je také politicky aktivní.

David Ryba

5. místo

Davidovou vášní je práce na činnostech, které kombinují kreativitu a technickou stránku věci. V roce 2020 zvítězil v Prezentiádě a nyní sepisuje metodiku prezentačních dovedností a designu prezentací pro učitele ZŠ a SŠ. Je zároveň členem organizačního týmu TEDxPragueED. Od 10 let se také chce stát architektem – minulé prázdniny se účastnil intenzivního vzdělávacího kempu FestAD a figuruje jako stážista ve firmě SOLAR SAVE, kde umístil více jak 40 000 solárních panelů do půdorysných nákresů střech budov. Dále se v rámci soutěže Amavet podílel na na vývoji ROUV, je součástí programu Samsung Tvoje Šance #futureskills a za poslední čtyři roky se několikrát umístil na republikových šampionátech v lehké atletice.

Otakar Kořínek

6. místo

Ota založil ve spolupráci s Institutem pro ekonomické vzdělávání spolek Econet, který organizuje ekonomická setkání a vede investiční kluby a analytický tým. Kluby společně analyzují společnosti a spravují investiční portfolia, zatímco tým publikuje články s ekonomicko-finanční tématikou. Vedl jeden z týmů Econetu ve Wharton Investment Competition, kde se s vytvořenou investiční strategií dostal do finále a úspěšně obsadil třetí místo. V soutěži ČNB zvítězil se svým animovaným videem na téma, zda by ČR měla přijmout euro. Jako první se dvakrát umístil i v Ekonomické olympiádě a následně vyhrál i Mezinárodní ekonomickou olympiádu. Ve svém volném čase se věnuje ekonomickému výzkumu. Jeho práce analyzující dopady Stimulových šeků a COVID-19 na spotřebitelské výdaje vyhrála SOČ v oboru Ekonomika, obsadila 2. místo v České hlavičce a bude publikována v Journal of ASB Society. Ota také pracuje jako výzkumný stážista na CERGE-EI institutu a jeho Think Tank IDEA, kde pomáhá s vypracováním studie o finanční podpoře vysokoškolských studentů v ČR. Splnil také zlatou úroveň Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, při plnění úrovně mimo jiné také pomáhal na dětském oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze.

Barbora Balášová

7. místo

Bára se odmalička věnuje hudbě a moderování. Účastnila se mnoha pěveckých soutěží – například Superstar 2018. V roce 2020 vydala své první autorské album Lovesick, aktuálně pracuje na albu Oldschool, které vyjde během letošního podzimu. V minulosti se jako freelancer věnovala správě sociálních sítí, konzultaci podcastingu nebo copywritingu. Působila na poli žurnalistiky – byla v redakci Rádia R, absolvovala stáž v CNN Prima NEWS nebo psala pro zpravodajské a lifestyle magazíny. Během pandemie začala pracovat na vlastních projektech jako jsou například pořady Selfhate a Talkie, kvůli kterým se přestěhovala z Valašského Meziříčí do Prahy. Z pozice copywriter se ve Startup Disrupt dostala až k vedení marketingového oddělení, kde půl roku pracovala na plný úvazek jako marketingová manažerka. Aktuálně se věnuje budování osobních značek podnikatelů ve společnosti AmazeThem na pozici account manažerky a jak říká, je nejšťastnější, co kdy byla.

8. místo

Kateřina Roušarová

8. místo

Katka je součástí národního debatního týmu ČR, v rámci kterého úspěšně reprezentuje naši zemi na mezinárodních debatních soutěžích. Dostala se například do finále prestižního turnaje Ispahan a získala ocenění “řečník turnaje” na Winter Holidays Open 2021. Mimo debatování Katka uspěla v mezinárodní vědecké soutěži “Physico a Chemico,” absolvovala vědeckou stáž na AV ČR, hraje beachvolejbal, doučuje děti a píše články o aktuálním dění ve světě.

Barbora Cihlová

9. místo

Bára v 15 letech nastoupila na stáž do laboratoře na Ústavu organické chemie a biochemie AV, kde se učila metodám od genového klonování až k rentgenové krystalografii. Zanedlouho připravovala virové proteiny pro účely celé skupiny a nakonec se stala juniorskou výzkumnou asistentkou. Mohla díky tomu realizovat vlastní výzkum enzymu z viru klíšťové encefalitidy. V roce 2020 spoluvyvinula vysokokapacitní metodu pro testování antivirotik. Bára se tak stala autorkou článku v mezinárodním časopise Molecules. Bára nezahálela ani v časech pandemie, kdy doučovala žáky. Dále si neustále rozšiřovala obzory prostřednictvím odborné literatury, prestižních kurzů a stáží. Aktuálně Bára začíná studovat na Oxfordské univerzitě.

Maria Šimůnková

10. místo

Maria působí v oblasti IT, kde se věnuje umělé inteligenci a jejímu využití. Vytvořila chatbota pro dětskou lékařku a s tímto projektem se úspěšně účastnila soutěže SOČ a zvítězila v soutěži Helle Köpfe. Vyvíjela i chatbota pro zákaznickou podporu firmy Bakaláři sw. V rámci roční stáže na Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR se podílela na vývoji nástroje pro zpracování obrazu pomocí neuronových sítích. Je aktivní také v oblasti vzdělávání: podílela se na lokalizaci kurzu programování nebo vytváří vzdělávací kurz pro děti ve spolupráci s T-Mobile. Během pandemie pomáhala, jak s tiskem ochranných štítů pro lékaře, tak i přímo v očkovacím centru. Nyní věnuje nejvíce času neziskovému vzdělávacímu projektu Nekrachni, který spoluzaložila a vede. Svými aktivitami zaujala i média a o svých projektech přednášela na několika konferencích, včetně mezinárodních.

TOP 25 finalistů soutěže Středoškolák roku 2021

Adam Karas

Adam Schinzel

Eliška Gärtnerová

Erik Stoklasa

Filip Kocián

Filip Špinka

Georgia Hejduková

Jan Růžička

Jana Vítová

Jonáš Vala

Kateřina Marešová

Miloslava Mačková

Ondřej Sukač

Patrik Vácal

Štěpán Hartl