Finalisté minulých ročníků

Tereza Šustrová

1. místo

Tereza absolvovala stáž v Loschmidt Laboratories, kde pracovala na projektu vylepšení luciferázy NanoLuc. Její práce vedla ke spoluautorství článku publikovaném v prestižním časopise Nature Communications. S prací „Přeprogramování luciferin-substrátové specifity u NanoLuc luciferázy“ se umístila na 1. místě v oboru Molekulární biologie na celostátní přehlídce SOČ 2023 a díky tomu získala nominaci na zahraniční soutěž Regeneron ISEF. Získala také ocenění v soutěži České Hlavičky v kategorii GENUS, Cenu Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského a cenu Učené společnosti ČR. Jako dobrovolník pravidelně navštěvovala neurologické oddělení FNUSA, kde trávila čas s pacienty, organizovala koncerty či dílny. Založila také organizaci VIA ENTIA, která se zaměřuje na poskytování kurzů, podpůrných skupin či mentoringu. Kromě vědy se věnuje plavání a umění, především opernímu zpěvu, a pravidelně vystupuje na koncertech.

Simon Klinga

2. místo

Simon vede český tým LASAR, který zvítězil v celosvětové soutěži Conrad Challenge ve dvou ze tří kategoriích v konkurenci více než dvou tisíc týmů. Před odborníky z NASA představili řešení, jak restartovat nekomunikující družice na oběžné dráze. V soutěži ESA Hack an Exoplanet získal Simonem vedený tým nejvyšší ocenění Evropské kosmické agentury. Ve vědecko-popularizační soutěži Český VŠEVĚD 2023 obsadil 2. místo v konkurenci 30 VŠ pedagogů. Jeho tým získal 1. místo na soutěži Bohatství Země, svou práci později prezentovali na konferenci RM@Schools v Bologni. Vytváří edukační videa na sítě Pražského planetária o astronomii a kosmonautice. Moderoval rozhovory s významnými osobnostmi a realizoval úspěšnou kampaň pro Expedici Mars či projekt Babičky na net, pomáhající seniorům s digitální gramotností.

Tadeáš Fryčák

3. místo

Tadeáš se věnuje výzkumu v oblasti zpracování dat a obrazové analýzy. Během stáže v Seznam.cz vyvíjel nové algoritmy, včetně modelů pro predikci pohlaví a věku uživatelů, a reprezentoval firmu na mezinárodní konferenci ML Prague. Ve společnosti Bellmer Czech vytvářel algoritmy pro analýzu papírenských látek a optimalizaci výrobních procesů. S kolegy také rozvíjí podnikatelský projekt AgreFlex. Tadeáš je zapojen do výzkumných aktivit na Univerzitě Palackého v Olomouci a Ústavu teorie informace a automatizace. Je spoluřešitelem čtyř grantů, jeho vědecké práce byly publikovány v impaktovaných žurnálech – například v PLoS ONE. S kolegy se podílel na výzkumu rezistence želvušek k různým stresorům prezentovaného například na konferenci „International Symposium on Tardigrada“. Úspěšně se účastnil soutěží SOČ, kde dosáhl 1. místa v celostátním kole, Česká hlavička, kde byl oceněn 2. místem, a SJWP, kde získal 1. místo v celostátním kole.

Tomáš Čermák

4. místo

Tomáš vyvinul zařízení, které dokáže dezinfikovat citlivé materiály či odstranit léky a psychoaktivní látky z odpadní vody, za což obdržel Cenu Učené společnosti ČR. Při výzkumu ho podpořil například Ústav fyziky plazmatu a MUNI a byl díky němu pozván na mezinárodní setkání Physics at Nanoscale. Na Fyzikálním ústavu AV ČR nyní absolvuje stáž „Magnetické skyrmiony pro neuromorfní počítání“. V rámci stříbrné Ceny vévody z Edinburghu uspořádal výzkumnou expedici zkoumající využití amatérské radiační analýzy a podílel se na návrhu systému implementace zelených řas do energetiky, který vyhrál Energetickou olympiádu a ocenily jej největší energetické firmy. Složil zkoušky AP Physics 1, AP Physics 2, AP Calculus BC a AP Macroeconomics. Se svým výsledkem AP Macroeconomics se stal jedním z 35 studentů celosvětově, kteří tuto zkoušku dokončili perfektně a získal tak ocenění AP Perfect Score a AP Scholar 2023. Spustil web Výpisky.com, kde poskytuje své materiály z individuálního studia. Ve spolku ProPedagog a firmě MARKOPA se věnuje vzdělávání pedagogů a překládá z angličtiny či španělštiny.

David Theodor Nimrichtr

5. místo

Theodor se od roku 2019 věnoval vývoji robotické ponorky, na které pracoval s odborníky z vysokých škol po celé ČR a se kterou získal 2. místo v celostátní přehlídce SOČ 2023 nebo 2. místo v soutěži České hlavičky. Krom toho se může pyšnit i sbírkou umístění z krajských kol fyzikální i chemické olympiády přes prakticky všechny kategorie. Tančí v souboru Radost Pardubice, se kterým vystupuje na mezinárodních festivalech v Rakousku, Srbsku i celé ČR. Předsedá studentské neziskové organizace European Youth Parliament Czech Republic, v rámci které vede členskou základu s více než 100 členy a účastnil se konferencí v Ázerbajdžánu, Finsku nebo Španělsku. Na celostátní soutěži Czech Rocket Challenge, kde se věnoval vývoji raket vlastní konstrukce a raketových paliv, se umístil na 3. místě a na národním finále EXPO SCIENCE AMAVET získal cenu děkana FJFI ČVUT.

Václav Verner

6. místo

Václav se může chlubit zlatou medailí z Mezinárodní Chemické Olympiády 2022, které se účastní celosvětově více než 80 zemí. Letos se mu povedlo s týmem získat absolutní vítězství na Evropské Olympiádě Experimentálních věd EOES v Lucembursku. Rok strávil na Breck School v USA, kde dostal volnost v chemické laboratoři. Díky tomu napsal článek o popularizaci organické chemie, který byl následně publikován ve vědeckém časopise JASB.
Na základě dosavadních úspěchů ho kontaktoval prof. Jan Konvalinka, vedoucí ÚOChB, kde nyní Václav pracuje na syntéze peptidů. Během studia v USA také dobrovolničil na Robinsdale Elementary School, kde pravidelně doučoval matematiku místní žáky. V rámci Robotické soutěže First Robotics Competition se věnuje primárně propagaci týmu, díky které se mu podařilo získat na soutěži v Minnesotě Engineering Inspiration Award, na základě které tým postoupil na světový šampionát.

Magdaléna Musilová

7. místo

Magdaléna se věnuje problematice degradace půdy v českém zemědělství. Se svou prací zabývající se tímto tématem postoupila do národního kola Stockholm Junior Water Prize. Za šíření osvěty v rámci této problematiky byla také v roce 2023 vybrána do užšího výběru 4 finalistů jedné z nejvýznamnějších environmentálních cen, Cen Josefa Vavrouška, a to v kategorii Ekozásek roku. Kromě toho se na soutěžní úrovni věnuje párovým standardním a latinskoamerickým tancům, se kterými soutěží na domácích i mezinárodních soutěžích. Za posledních 6 let má na kontě 4× titul mista republiky, 2× vicemistra republika a vicemistra Evropy. Absolvovala bronzový, stříbrný i zlatý program DofE i 4 stáže na Akademii Věd ČR na Ústavu geoniky, oddělení environmentální geografie. V rámci festivalu Týden mozku, pořádaného rovněž AV ČR, byla členkou nejužšího organizačního týmu. Organizuje také celostátní matematicko-informatický korespondenční seminář Jáma lvová pod záštitou ČVUT.

Alžběta Švábová

8. místo

Alžběta se již osm let věnuje hře na lesní roh a poslední dva roky studuje na hudebním gymnáziu v Drážďanech. S lesním rohem získala 1. místo na krajském a 2. na celostátním kole v sólo hře. V německém JUMU se poté s kvartetem umístila na 2. místě a dvakrát dosáhla na absolutní vítězství s orchestrem a triem. Již dvakrát byla vybrána jako účastnice festivalu Horn Fest Praha. Od útlého věku se věnuje také herectví a zejména recitaci. Dvakrát postoupila na Celostátní Dětskou scénu ve Svitavách a recitovala například v rámci přehlídky interpretů Pražský kalich nebo festivalu DVD DAMU. Věnuje se i sportu, konkrétně atletice a orientačnímu běhu, se kterým se účastnila celostátních závodů. Dobrovolničí v Drážďanech v Montagskafe a věnuje se mediaci, jejímž kurzem prošla a pomáhala při školení mladších spolužáků.

Anežka Indráčková

9. místo

Anežka je historicky nejmladší českou olympioničkou. V 15 letech startovala na ZOH v Pekingu, na kterých obsadila 30. místo ve skocích na lyžích. Letos to rozšířila a zúčastnila se ZOHM v jihokorejském Gangwonu, kde po vítězných tréninkových kolech nakonec obsadila 4. místo. Mezi její další cenné úspěchy patří premiérové vítězství v Interkontinentálním poháru v Innsbrucku či 3. místo na Winter European Olympic Youth Festival 2023. Od září trénuje na sportovním Gymnázium v rakouském Stamsu. Krom sportu se věnuje také fotografování a měla tak možnost zvěčnit už několik svateb a dalších akcí. V rámci Akademie Discover absolvovala kurzy Kognitivní vědy a Fotografie.

Kateřina Fialová

10. místo

Se svým prvním foťákem Káťa natočila dokument o ekologii pískoven, který byl součástí vítězného projektu národního kola Quarry Life Award. V 16 letech se stala režisérkou pořadu Nedej se! v České televizi, který se věnuje ochraně přírody. Pro své epizody píše nejen námět, scénář a režíruje natáčení, ale také si skládá vlastní hudbu. S tou uspěla i v hudební akademii MenART, kde získala celoroční stipendium. Umisťuje se na předních příčkách krajských kol v Biologické olympiádě a s týmem zvítězila v národním kole soutěže Zlatý list. V rámci orientačního běhu se pyšní kvalifikací na MČR ve štafetách nebo 1. místem na mezinárodních závodech Tatry Orienteering. Od svých osmi let jezdí na akce spojené s historickým šermem spolku Rosenthal, na kterých se věnuje od tvorby kulis po psaní scénáře, příběhu nebo bitevní strategie.

TOP 25 finalistů soutěže Středoškolák roku 2024

Anna Jiřičková

Eliška Konečná

Jan Herzig

Jana Střílková

Julie Hošková

Lucie Dorňáková

Marek Svitek

Marie Pokrupová

Marika Anna Mlčková

Martin Kylar

Matěj Šicner

Sebastian Matoušek

Stella Lišková

Tadeáš Vylita

Tereza Przeczková