Finalisté minulých ročníků

Mojmír Zálešák

1. místo
Mojmír je velký nadšenec pro psaní, ekonomii, sport a vzdělávání sebe i ostatních. Tomu všemu se chce věnovat i ve svém budoucím profesním životě. Věří, že za úspěchem stojí vždy poctivá práce, a pro splnění svých cílů udělá maximum. Je předsedou spolku ECONET a investičního klubu NPIS, spoluzakladatel projektu TMT v oblasti blockchainové technologie. Byl přijat na prestižní letní školu na americkém Harvardu, kde studoval makroekonomii a práva duševního vlastnictví. Vyhrál 2. místo v ekonomicky zaměřené soutěži Cena ČNB. Mimo jiné také moderoval debatu s aktuálním prezidentem Petrem Pavlem, od kterého se mu podařilo získat doporučující dopis. Věnuje se i squashi, v rámci kterého se stal jedničkou v kategorii B19 a byl nominován do české reprezentace na Mistrovství Evropy 2023.

Adriena Jedličková

2. místo

Adriena se zabývá vědeckou činností. Pracovala ve 3 laboratořích, mezi které patří Centrum translační medicíny FNUSA-ICRC, Ústav živočišné fyziologie a genetiky a Akademie věd České republiky. Absolvovala kurz Advanced Placement Biology Online a úspěšně absolvovala zkoušku AP Biology. Zúčastnila se Letní školy proteinového inženýrství 2021. Po dokončení stříbrné úrovně ceny vévody z Edinburghu nyní plní zlatou. Je součástí projektu, který se zabývá působením malých částic těžkých kovů na živé systémy. S tímto projektem se dvakrát zapojila do Středoškolské odborné činnosti. V rámci projektu Otevřená věda se účastní stáže, ve kterém syntetizuje cytotoxické molekuly. Aktuálně také absolvuje stáž v Centru translační medicíny. Je v organizačním týmu Yody, neziskového programu propojujícího české středoškoláky s mladými profesionály a úspěšnými studenty univerzit. Ve vědě také soutěží a hraje na klarinet.

Vojtěch Kysilka

3. místo

Vojta je zapálený jak do práce s lidmi, tak i se stroji a hodlá svět zlepšit propojením fyziky, informatiky a dalších disciplín. Probojoval se do mezinárodního kola Turnaje mladých fyziků, pomáhá s vývojem softwaru k datové analýze na Fyzikálním ústavu AV ČR a na Fakultě elektrotechnické ČVUT se zabývá výpočetními metodami Monte Carlo v diagnostice plazmatu. Zároveň působí ve Studentském Trenérském Centru Microsoftu a vyučuje informatiku v mezinárodní neziskové škole ReDI. Pod záštitou spolku Talnet pak organizuje robotický výzkumný program „Nejchytřejší domácnost“ pro středoškoláky. Zúčastnil se i výměnného programu v USA, kde mimo jiné vystoupil na vědecké konferenci Experimental Biology 2022.

Denisa Vítková

4. místo

Denisa studuje informatiku a věnuje kvantum času experimentování na poli kvantové fyziky. Byla stážistkou u QWorld, kde během projektu zkoumala různé způsoby generování hudby pomocí kvantových obvodů. Na stáži ve Fyzikálním ústavu AV ČR spolupracovala na výzkumu Rabiho Oscilace využívané v MRI nebo laserech. Díky programu Erasmus+ vyjela také pracovat do Maďarska, kde pracovala ve firmách ZenCarl a Offysis Kft. Společně se svými spolužáky také vytvořila funkční e-shop na potisk triček a vytvořila vlastní videoprojekt s cílem navrhnout řešení na zlepšení dopravní situace v Česku. V neposlední řadě se věnuje psaní příspěvků do projektů Wikimedia Foundation, díky čemuž vyhrála výzvu Jarní Wikivšem.

Barbora Burešová

5. místo

Barbora je 2. vicemiss v mezinárodní soutěži studentek. Absolvovala tři kurzy v centru pro talentovanou mládež. Zúčastnila se letní školy NANO21 na Ústavu fyzikální chemie Akademie věd České republiky, kam bylo vybráno 20 nejlepších studentů republiky. V mezinárodní výzkumné skupině „Skin barrier research group“ se podílí na vývoji přípravku, který zlepší léčbu kožních melanomů. Aktuálně soutěží ve Středoškolské odborné činnosti, v rámci které píše na téma alternativních formulací pro podání 5-fluorouracilu do kůže. Získala bronzovou i stříbrnou cenu vévody z Edinburghu a nyní bojuje o zlatou. Podílí se také na organizaci módních přehlídek přední české návrhářky Tatiany Kovaříkové. Mimo to byla hlavní organizátorkou a moderátorkou studentské konference, konference Meeting a mezinárodní robotické konference.

Tadeáš Fryčák

6. místo

Tadeáš je student věnující se na výzkumu na Univerzitě Palackého v oblasti simulace fyzikálních modelů a spolupráci s průmyslem. Na stáži v Seznam a.s. se specializuje na vývoj nových algoritmů a práci s Big Data pro doporučování koncovému uživateli. S dvěma kolegy pracuje na podnikatelském projektu Agroflex, který má za úkol vytvářet flexibilitu pro vyrovnávání odchylek v síti. V rámci Otevřené vědy se na Ústavu teorie informace a automatizace zabýval výzkumem v oblasti konvolučních neuronových sítí. Jako projekt pro svou letošní SOČ vytvořil program, který slouží k vyhodnocení vlivu chemických látek na kořenový systém. V neposlední řadě vytváří pro společnost Bellmer aplikace počítačového vidění.

Johana Valová

7. místo

Johana je člověk mnoha tváří. Spíše než v lavici ji uvidíte za klavírem, s klávesnicí či mikrofonem v ruce, nebo na jevišti. Hrou na klavír získala nejedno ocenění a z mistrovství světa ve psaní všemi deseti si odvezla neuvěřitelné druhé místo. Stala se také mistryní ČR v záznamu a zpracování textů. Je členkou projektu Národního divadla Young, díky kterému nejen hraje v divadle, ale také vystupuje s tancem, zpěvem a vlastní tvorbou. Johana se učí němčinu, se kterou vítězí v celostátních soutěžích. Mimo to se účastní mezinárodních vzdělávacích pobytů pro mládež a projektu Daruj srdce, který se zabývá seznámením studentů s neziskovými organizacemi.

Kamila Steinová

8. místo

Kamča miluje šachy a věnuje se jim ze všech možných stran. Vyhrává soutěže v online šachách, řídí online šachový klub, složila trenérské zkoušky a učí malé děti. Věnuje se také šachovému zákulisí, píše o něm blog a nahrává podcast. To obojí pod názvem KamiStone. Se svým blogem získala několik ocenění. Tím ale její láska ke psaní nekončí. Je korektorkou, redaktorkou a editorkou na volné noze. Pracuje v českých nakladatelstvích, píše pro Kulturu21 a Šachy.cz. Založila časopis ŠachGarde a vyhlásila Šachliterání soutěž. Šachy popularizuje i skrz fotomodeling. Fotila například pro časopis Československá fotografie. Kamča je všestrannou uměleckou duší a kromě psaní se věnuje divadlu, skládání hudby, tanci a hře na kytaru.

Antonín Šváb

9. místo

Antonín je aktivní student, kterému okolí rozhodně není ukradené. Od základní školy se zajímá o ekologii. Aktivně se účastnil v komunálních volbách 2022 a v současné době jako Člen komise pro kulturu a sport při obecním úřadě organizuje kulturní akce ve své obci, Hlubočkách, a to včetně farmářských trhů, které založil. Se svými spolužáky založil fiktivní pivovar GOLDEN ESSENC, který získal v tuzemsku i zahraničí 22 ocenění a v rámci kterého dnes pomáhá dalším studentským firmám. Zúčastnil se projektu PODNIQALITY, ve kterém studenti základních a středních škol zakládají své fiktivní firmy a vytváří vlastní propagační materiály.

Anežka Indráčková

10. místo
Anežka je talentovaná skokanka na lyžích, která už ve svých patnácti letech startovala na zimních olympijských hrách v Pekingu. Je tak vůbec nejmladší olympioničkou v historii České republiky. Nyní objíždí závody světové úrovně a na letošním Evropském olympijském festivalu mládeže získala bronzovou medaili. Kromě skoků na lyžích se Anežka také věnuje fotografování. Jako hlavní fotografka působila na mnoha akcích, a to včetně několika svateb.

TOP 25 finalistů soutěže Středoškolák roku 2023

Adéla Ondráčková

Anežka Čechová

David Theodor Nimrichtr

Jiří Kubíček

Julie Hošková

Magdaléna Musilová

Max Klimeš

Mikuláš Cvrkal

Nicolas Ivanov

Petr Vajgl

Richard Materna

Šimon Macurek

Stella Lišková

Tereza Przeczková

Thuy Linh Kieu